انتقادات و پیشنهادات سوالات و مشکلات کاربران مكاتبه با گروه مديريت
انجمن پايان نامه ها بخش درخواست مقاله مجله الكترونيكي انجمن
بهترين كاربران هفته (به زودي) بهترين مديران هفته ( به زودي) جايزه ويژه ماه (به زودي)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: نگرشی بر تفسیر مضیق کیفری....؟

 1. #1
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  نگرشی بر تفسیر مضیق کیفری....؟

  تفسیر مضیق یا ادبی:
  بعضی معتقدند قاضی نباید از محدوده اصل قانونی بودن حقوق جزا فراتر رفته و به خاطر ملاحظات سیاسی و اجتماعی ، حقوق و منافع و آزادیهای فردی را به مخاطره اندازد . روش تفسیر مضیق مبتنی بر این است که دادرس به منطوق قانون و مواردی که صریحاً و منجزاً بیان شده توجه ومنظور مقنن را از مفهوم کلمات و عبارات و با رعایت قواعد دستوری استنباط نماید. مع هذا ، در مواردی که قانون صریح و روشن نیست باید آن را به نفع متهم تعبیر و تفسیر نمود . مبنای تفسیر محدود یا مضیق قوانین جزائی ، با عنایت به اصل 36 ق.ا. اصل قانونی بودن جرم و مجازات است. بنابر یک ضرب المثل قدیمی در مورد شک و تردید باید همیشه نفع متهم رعایت گردد. تفسیر مضیق قوانین جزائی قابل انتقاد است زیرا این نوع تفسیر وقتی می تواند صحیح باشد که قانون همیشه بدون عیب و نقص باشد. تعداد قوانین اصلاحی در هر سال از قوانینی که تأسیس و برای اولین بار وضع می شود غالباً بیشتر است ، به علاوه توسل به تفسیر مضیق موجب می شود که حقوق در همان شکل اولیه باقی بماند ، در حالی که حقوق امری است که با پیشرفت جامعه قابل تحول است و مقنن نیز می تواند با توجه به تشریفات طولانی قانونگذاری، خود را به سرعت با تحولات مزبور هماهنگ سازد.
  ب. تفسیر از طریق قیاس در مسائل جزائیدر اجرای اصل قانونی بودن جرایم و مجازاتها قاضی نمی تواند به میل خود مجازاتها را که قانون برای اعمال بزهکارانه معین نموده است نسبت به اعمال دیگری که مورد حکم قانون نبوده است تعمیم دهد ، اگر چه بین اعمال مجرمانه و غیر مجرمانه تشابه زیادی وجود داشته باشد . یعنی اصولاً در مسائل جزایی تفسیر از طریق قیاس ممنوع است.مع ذلک در بعضی از کشورها به قاضی اختیار داده شده است که اعمال ضد اجتماعی را که قانون به طور کلی و عام بیان نموده با جرایم معین و پیش بینی شده در قانون مقایسه و هر گاه وجه تشابهی بین اعمال مزبور و جرایم معین پیدا شود مجازات جرایم معین را نسبت به مرتکب اعمال نماید . در حقوق ایران، تظاهر به عمل حرام در انظار و اماکن عمومی و یا عملی که عفت عمومی را جریحه دار نماید و یا مسائل مربوط به کیفیت حجاب شرعی در ماده 638 ق.م.ا و تبصره آن و یا مسکرات موضوع مواد 165 به بعد ق.م.ا. ، مفاهیمی کلی و عام است که گاهی اعمال کیفر نسبت به این قبیل موارد و مصادیق آن مستلزم وجود و احراز وجه تشابه بین اعمال مزبور و جرایم با مفهوم کلی و عام مستوجب کیفر ضمن استفاده از منابع شرعی و یا عرفی باشد. بنابراین اگرچه قیاس منتفی است ولی تشخیص مصادیق قانون موجود با دادگاه است.


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات برای شما
  تاریخ عضویت
  همین الان !
  محل سکونت
  توی انجمن
  نوشته ها
  یه عالمه   

 3. #2
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  منع تفسیر موسع قوانین جزایی

  تفسیر یک قانون یعنی جستجوی مفهوم صحیح آن به نحوی که بتوان آن را به شکلی درست در مورد هر حالت خاص اجرا کرد ، اما این مطلب نباید موجب آن شود که تفسیر توسعه پیدا کند. اصل قانونی بودن جرایم و مجازات ها حاوی این نتیجه منطقی است که تفسیر در قوانین جزایی باید محدود یا مضیق باشد و متون قانونی باید به همان شکلی که هستند به طور صحیح به اجرا در آیند و نمی توان کلمات را به بازی گرفت و ماورای آنها برای رسیدن به مقصود پیش رفت . در حالی که در حقوق مدنی چنین نیست و قاضی می تواند خارج از قانون و یا تفسیر آن به قضیه رسیدگی کند .مطابق ماده 3 قانون آیین دادرسی مدنی ایران: « دادگاههای دادگستری مکلفند به دعاوی موافق قوانین رسیدگی کرده حکم داده و با فصل نمایند و در صورتی که قوانین موضوعه کشوری کامل یا صریح نبوده یا متناقض باشد یا اصلاً قانونی در قضیه ی مطروحه وجود نداشته باشد ، دادگاههای دادگستری باید موافق روح و مفاد قوانین موضوعه و عرف و عادت مسلم قضیه را قطع و فصل نمایند » . پس ، می بینیم که برای امور مدنی استفاده از روشهای موسع و حتی قیاس پذیرفته شده است ، در حالی که در امور کیفری چنین نیست نتایج تفسیر مضیق قوانین جزاییاین نتایج عبارنتد از :
  1. تبرئه در حال شک : اصل برائت در حال شک در غالب قانونگذاریها پذیرفته شده است . وقتی قانون جزا مجمل است یا ابهام دارد ، به نحوی که قاضی نمی تواند اندیشه ی قانونگذار را درک کند و عمل ارتکابی را با آن مطابقت دهد ، باید متهم را تبرئه کند .
  2. منع دلیل تراشی به وسیله ی قیاس : قیاس یعنی گستزش اجرای قانون صریح به مواردی که در مجموعه ی قوانین جزایی پیش بینی نشده است در صورتی که شباهتی بین دو عمل وجود داشته باشد . به عنوان مثال ، قبل از قانون 26 ژوئیه 1873 در فرانسه که خوردن اغذیه در رستوران را بدون پرداخت قیمت غذا مجازات می کرد ( ماده 401 قانون مجازات عمومی اسبق فرانسه ) این عمل بکرات انجام می شد ، در حالی که شباهت زیادی با سرقت کلاهبرداری و خیانت در امانت داشت اما سرقت نبود ، زیرا ربایش مادی مال غیر به نحو مخفیانه محسوب نمی شد ؛ کلاهبرداری نبود زیرا مانوری متقلبانه وجود نداشت ، و خیانت در امانت نیز به حساب نمی آمد زیرا مالی به شکل امانی تسلیم نشده بود . ولی عمل مذکور با وجود شباهت به این جرایم مجازات داده نمی شد زیرا قانونگذار قیاس را در امور کیفری منع می کرد . در حالی که نویسنده مجموعه قوانین جزایی سابق شوروی قبلاً قیاس را قبول کرده بودند طبق ماده 16 قانون جزای 1926 : « اگر چنین یا چنان عملی از نظر جامعه خطرناک باشد و در مجموعه ی قوانین به روشنی قید نشده باشد ، اساس و محدودیتهای مسئولیت فاعل جرم با موادی که به طبیعت عمل انجام شده نزدیکتر است شناخته خواهد شد » .


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
طراحی توسط: مرجع حرفه ای ویبولتین
انجمن دانشجویان ایران در یک سال اخیر به وضعیت مقاله در ایران کمک شایانی کرده است.این انجمن هم اکنون به مرجع مقاله در ایران تبدیل شده است. از بودن در جمع صمیمی دانشجویان ایرانی لذت ببرید.
ارتباط با ما در مورد انجمن ارتباط با در مورد مارکت ورود به مدیریت انجمن ایمیل مدیریت انجمن : irdoc.net@gmail.com
تلفن همراه: 0933333333
تلفن ثابت: 00000000-0511

آیدی یاهو:
انتخاب كاربر برتر ماه انجمن دانشجويان ايران